wtorek, wrzesień 12, 2017

osp01

1 % a tak wiele znaczy

Początek każdego roku to czas rozliczania podatków za ubiegły rok. Jak co roku jest to okazja dla nas wszystkich do wsparcia Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych  RP poprzez odpis 1% podatku dochodowego w rocznych zeznaniach podatkowych jak:

PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Środki uzyskane z 1% wspomogą finansowo naszą jednostkę. Musimy, więc przekonać podatników, że każda złotówka ma znaczenie.

Przypomnijmy

                 •             1% to jedna setna części podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może

     przekazać wskazanej przez siebie jednostce.

                 •             1% jest wskazaniem dla Urzędu Skarbowego, który 1% naszego podatku przekaże Jednostce OSP    

                                99% podatku przekaże do budżetu państwa to znaczy.

                 •             1% podatku, który i tak płacimy, przekazany będzie naszej jednostce OSP  zamiast do budżetu.

   •             1% nie zwiększy naszych zobowiązań wobec budżetu jak również nie zmniejszy kwoty

                  ewentualnego zwrotu podatku.

   •             Jeśli nie wskażemy swojej jednostki, to nasz 1% trafi do budżetu.

   •             Jeśli sami nie wskażemy, komu przekazać 1% podatku, nikt nie zrobi tego za nas.

Wystarczy, że rozliczając podatek od dochodów, które uzyskaliśmy w 2012 roku w zeznaniu podatkowym wpiszemy:

we „WNIOSKU O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)”, który znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego numer KRS: 0000116212.

UWAGA! Nie można pomylić się w numerze KRS, pomyłka oznacza nie złożenie wniosku.

w części "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”, wpiszemy „Cel szczegółowy 1%".

Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu

 

KRS 0000 037 823

 

Jak nam minął 2016 rok w OSP Olkusz

Rok 2016 był dla naszych strażaków dość pracowity, przez siedem miesięcy w każdą sobotę oraz inne dni wolne, członkowie spotykali się by wspólnie jak jeden mąż przeprowadzić remont zewnętrzny jak i wewnętrzny naszej strażnicy, ponadto nasi strażacy uczestniczyli w wielu charytatywnych pokazach strażackich dla dzieci, konkursach pożarniczych oraz zabezpieczeniach między innymi meczy piłki ręcznej.

 

 

 

 

Styczeń / Luty

W styczniu jak i lutym nasi strażacy zabezpieczali pierwszoligowe mecze piłki ręcznej które odbywały się w Hali Widowiskowo  Sportowej w Olkuszu,  trwającej od listopada 2015 do maja 2016 rundy jesienno-zimowej.

 

 

 

Marzec:

 

Dnia 12.03 podczas trwającego zebrania walnego po dwóch kadencjach trwających po 5 lat, na szczęście został wybrany nowy zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu w skład którego wchodzą:

 

- Prezes - Piotr Krzykawski,

-Wiceprezes - Tadeusz Dudek

- Naczelnik - Patryk Krzykawski,

- Zastępca Naczelnika  - Kamil Wilkoński

- Skarbnik - Grzegorz Lipiński

- Sekretarz - Karolina Filipska

- Kronikarz - Agnieszka Kopeć

- Członek - Stefania Szenkienik

Nowo zaprzysiężony zarząd od razu zabrał się do pracy, pod koniec miesiąca zostały rozpoczęte prace remontowe, w następnych miesiącach mogliśmy się cieszyć nowym sprzętem który dzięki nowemu zarządowi został zakupiony do naszej jednostki, strażacy dostali nowe ochronne specjalistyczne ubrania, hełmy, buty, latarki itp.

 

18.03 Nasi strażacy uczestniczyli w drodze krzyżowej

23.03 Dzieciaki z przedszkola „Delfin”  odwiedziły nasze Muzeum Pożarnictwa, gdzie mogliśmy najmłodszym przybliżyć historię pożarnictwa naszego regionu.

 

 

 

 

Kwiecień

 

1 kwietnia w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu odbyły się miejsko-gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, podczas których ogromną wiedzą na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego musiało wykazać się 61 uczniów olkuskich szkół. 

 

W auli ekonomika uczniowie zmierzyli się z testem na temat pożarnictwa i pierwszej pomocy. Wyłoniono 6 najlepiej przygotowanych osób, które reprezentowały Olkusz w etapie powiatowym. W składzie miejsko – gminnej komisji konkursowej zasiadali: mł. kpt. inż. Karol Żaba, kierownik sekcji ds. organizacyjno – kadrowych olkuskiej PSP (przewodniczący), dh Agnieszka Kopeć (sekretarz), dh Piotr Krzykawski, dh Marek Krzykawski i Anzelm Walnik. 


 

 

 

11.04. w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu odbyły się eliminacje powiatowe OTWP.

 

Wzięło w nich udział 14 uczestników z całego powiatu

 

 

Wiedza tych młodych ludzi była ogromna, a rywalizacja zacięta!

  

Maj

 

4-5.05  Zabezpieczenie Dni Olkusza

 

 

 

 

 

 

19 maja Nasi strażacy zabezpieczali Charytatywny Maraton Fitness dla Michałka:)

Wszystkie pieniądze zebrane z biletów, licytacji podczas Maratonu Fitness zostały przekazane na leczenie Michałka Kalisia z Olkusza!

 

Film z Maratonu dostępnym w poniższym linku 

 

 20 maja w Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej zebrała się trzyosobowa komisja aby wyłonić zwycięzców tegorocznej edycji konkursu plastycznego "Straż pożarna w oczach dziecka". Ilość nadesłanych prac zarówno z przedszkoli jak również ze szkół podstawowych przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Poniżej kilka przykładowych prac ze szkół podstawowych.

 

 

 

 

28.05 Strażacy OSP Olkusz wraz z zaprzyjaźnioną jednostką OSP Żurada uczestniczyliśmy w obchodach Bożego Ciała

 

 

 

Czerwiec

 

1.06  z okazji Dnia Dziecka strażacy z  OSP Olkusz odwiedzili Szkołe Podstawową nr3 w Olkuszu gdzie został zaprezentowany sprzęt gaśniczy, sprzęt osobisty strażaka, nie obyło się również bez lania wody" ze strażackiej sikawki".

 

 

 

Lipiec

1.07 Bawmy się bezpiecznie” pod takim hasłem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zorganizował festyn dla dzieci.

 

Strażacy mieli na celu uwrażliwić najmłodszych na rozmaite zagrożenia, szczególnie te, z którymi zetknąć się mogą podczas wakacji, np: pobyt na wodą, spacer w lesie i również te zagrożenia które czyhać mogą na ulicy. 

Dzieciaki z uwagą słuchały jak powinno się pomóc osobie, która potrzebuje pomocy medycznej.

 

Kolejnym, wzbudzającym punktem zainteresowania dzieci z spotkania było poznawanie strażackiego sprzętu.

 

Na koniec każdy uczestnik mógł wcielić się w rolę strażaka i pokierować silnym strumieniem wody tak, by trafić nim w wybrane miejsce.

 

Spotkanie zakończył konkurs sprawdzający nabytą wiedzę. Rozdane zostały wszystkie przygotowane przez pracowników MOK na tę okazję nagrody. Na uczestników festynu czekał również kosz pełen cukierków.

 

 

 

 

 

 

 

14.07 Strażacy OSP Olkusz zabezpieczali kolejny z etapów rajdu , którego trasa przebiegała przez miasto Olkusz „Tour de Pologne 2016”

 

 

 

 

 

21.07 Czuwaliśmy nad bezpieczeństwem pielgrzymów  zamku Rabsztyn, gdzie odbywał się piknik rodzinny zorganizowany w ramach Światowych Dni Młodzieży.

 

 

 

 

 

 

 

 30-31. 07 Służby z całego kraju czuwały nad bezpieczeństwem pielgrzymów z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży które odbywały się w Krakowie

 

 

 

Wrzesień 

 

 

17.09 OSP Olkusz wraz z OSP Żurada zabezpieczali w Olkuszu pierwszy Bieg Uliczny „Srebrna Dziesiątka”. Wzięli w nim udział biegacze z Polski i zagranicy. Pomimo deszczowej aury przedsięwzięcie okazało się być wyjątkowo udane a organizatorzy już zapowiadają, że zagości ono na stałe w imprezowym kalendarzu naszego miasta.

  

Dla wielbicieli biegania pierwszy Bieg Uliczny ,,Srebrna Dziesiątka" okazał się istnym świętem. Zarówno start jak i meta wyścigu znajdowały się na płycie olkuskiego rynku. Trasa prowadziła przez centrum i zachodnią część miasta. Jej długość wyniosła 10 kilometrów.

  

 

 18.09 Zawody Sportowo Pożarnicze, nasza jednostka zajeła V miejsce. Po zawodach strażacy z naszej jednoski jak i z innych jednostek zafundowali swoim nie ochrzczonym dotąt strażakom chrzest bojowy.

 

 

 

 

 

 

 

24.09 Niestety ten dzień nie był dla nas dobry, tuż przed wyjazdem na zabezpieczenie meczu piłki ręcznej dostajemy informacje że Komendant Miejsko Giminny z nie wytłumaczonych powodów odwołuje nas z zabezpieczeń meczów, swojej decyzji nie zdołał wytłumaczyć….

 

  

 

Listopad.

 

 

 

5.11 Do podziału bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu dołączyło trzech ratowników którzy ukończyli szkolenie podstawowe oraz ratownictwo techniczne. Od dnia 05.11 mogą uczestniczyć we wszystkich akcjach ratunkowo gaśniczych. Za przekazaną naukę nowym strażakom dziękujemy JRG Wolbrom.

 

 

 

15.11 Konferencja naukowa pt. „Muzealnictwo pożarnicze w Polsce na tle dziejów ochrony przeciwpożarowej” w  Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

 

Delegacja z OSP Olkusz potwierdziła swoją obecność na Sympozjum Naukowym.


 

 

 

Grudzień

 

21.12 Spotkanie opłatkowe strażaków OSP Olkusz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza jednostka w roku 2016 została zaalarmowana 56 razy. Za współprace dziękujemy JRG Olkusz

 

 

 

Co przyniesie nam rok 2017 ? Zobaczymy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kk

 

 

 

 

Nie możliwe? A jednak!

Jak wszyscy wiedzą od marca br. jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu kieruje nowy zarząd, który przez okres ośmiu miesięcy postawił jednostkę z powrotem na nogi.

 

Nowy zarząd postarał się również o nowe firmy, które wspierają naszą jednostkę, nasi ratownicy po sporym okresie oczekiwania dostali nowe, kompletne ubrania specjalistyczne od nowego zarządu, co raz częściej i chętniej przychodzą nowe, młode osoby które w przyszłości chcieli by zostać strażakami w jednostce OSP.

 

Ale najważniejsze przed Państwem:

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej po renowacji!!

 

Taką jednostkę otrzymał nowy zarząd

 

Ale to wszystko co widać na zdjęciach udało się przez okres 4 miesięcy naprawić a wszystko dzięki Prezesowi Piotrowi Krzykawskiemu, który z prywatnych środków postanowił wyremontować naszą, wspólną jednostkę, nie udało by się tego przedsięwzięcia zrealizować, gdyby nie wklad

Czytaj więcej...

Sympozjum naukowe w CMP w Mysłowicach

Dnia 15 listopada 2019 o godzinie 11.00 odbyła się konferencja naukowa pt. „Muzealnictwo pożarnicze w Polsce na tle dziejów ochrony przeciwpożarowej” w  Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Delegacja z OSP Olkusz była w składzie

 • Karolina Filipska 
 • Kamil Wilkoński 
 • Paweł Pasek

 

Organizatorami konferencją byli:

Centralne Muzeum Pożarnictwa i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

 

Celem konferencji organizowanej w 100. rocznicę powstania Związku Floriańskiego jest integracja muzealnictwa pożarniczego, tj. pracowników muzeów, izb tradycji, pasjonatów historii i techniki pożarnictwa oraz rozpoczęcie dyskusji na temat historii, stanu, potrzeb, perspektyw rozwoju muzealnictwa pożarniczego. Uczestnictwo potwierdzili uznani naukowcy i historycy specjalizujący się w muzealnictwie pożarniczym.

w sympozjum brali udział między innymi:

 • Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - nadbryg. Leszek Suski
 • Dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach - st. bryg. Edwarda Pruskiego 

Prelegentami byli: 

 •  dr hab. prof. nadzw. Tadeusz  Olejnik, 
 •  dr hab. prof. nadzw. Urszula Oettingen
 •  dr hab. prof. nadzw. Władysław Tabasz 
 •  dr Zdzisław Zasada 
 •  mgr Kamil Stasiak
 •  mgr Dariusz Falecki 
 •  mgr Piotr Bielicki  
 •  mgr Grzegorz Kamiński 
 •  Zbigniew Todorski

 

 

po wszystkich wystąpieniach nastąpiło otwarcie wystaw czasowych: „Muzea i izby pożarnicze w Polsce” oraz „Sikawki w miniaturze z kolekcji Zygmunta Karga”, zwiedzanie Centralnego Muzeum Pożarnictwa

 

 

 

 

 

Egzamin Strażaków OSP

Dnia 05.11.2020 odbył się egzamin strażaków OSP

 

W szeregi OSP Olkusz wkroczyło trzech wyszkolonych strażaków z wynikiem pozytywnym egzaminów, którzy po prawie trzech miesiącach szkoleń mogą brać czynny udział w akcjach Ratunkowo-Gaśniczych.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu było pozytywne zaliczenie testu z komory dymowej, które odbyło się w JRG 4 w Krakowie

 

Kurs składał się z trzech etapów:

- Kurs podstawowy część I

- Kurs Podstawowy część II

- Kurs Ratownictwa Technicznego.

 

Nowi Ratownicy nabyli dodatkowe umiejętności takie jak przyjmowane Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Kierowania ruchem drogowym w trakcie działań.

 

Strażakom gratulujemy oraz życzymy tyle powrotów ile wyjazdów 

 

 

Nowo wybrany Zarząd

 

Już oficjalnie można przedstawić Państwu nowy Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu, podlegającej pod Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy.

Na zebraniu dnia 12.03 br. zostały wybrane nowe władze w naszej jednostce OSP  Olkusz. Zmianie uległ skład zarządu oraz komisji rewizyjnej. 

 

Na zebraniu poruszone zostały najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem jednostki, przedstawione zostało sprawozdanie z działalności za 2015r., plan działalności na 2016r. oraz przeprowadzone zostały wybory władz.

 

Poniżej przedstawiamy skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej

 

Skład Zarządu OSP w Olkuszu wybrany na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w dniu 12.03.2020r.

 

Prezes - Piotr Krzykawski

W-ce Prezes - Tadeusz Dudek

Naczelnik - Patryk Krzykawski

Zastępca Naczelnika - Kamil Wilkoński

Gospodarz - Czesław Pątko

Sekretarz - Karolina Filipska

Skarbnik - Grzegorz Lipiński

 

Skład Komisji Rewizyjnej OSP w Olkuszu wybranej na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w dniu 12.03.2020r.

 

Przewodniczący komisji - Wacław Bernaś

Członek - Paweł Pasek

Członek - Roman Podsiadło

 

Życzę nowo wybranemu Zarządowi , ale także wszystkim pozostałym wspaniałym druhom wiele siły, ciągłej chęci niesienia pomocy innym a także  determinacji w dalszym rozwoju jednostki. Pamiętajcie zawsze o tym że

”Sukces to drabina, po której nie sposób wspinać się z rękami w kieszeni”. 

 

 

 

 

kk

OSP OLKUSZ FACEBOOK